En duft af Bella- og Husum Bio på landet

IMG_0706

Ja hvad kan man dog ikke risikere at rende ind i på en tilfældig weekend ? 2700-netavisen har været på besøg i Lov Kræmmerhaller mellem Næstved og Vordingborg, og så stod vi pludselig midt i et biografmuseum.

IMG_0711

Utroligt overraskende og meget fascinerende. Ikke mindst hvis man en vis forkærlighed for gamle film og biografer. 

Museet er et af de største med gamle 35mm projektorer og film, og man har faktisk mulighed for at se smagsprøver på en del af filmene i den lille interimistiske bio, som har en lille række ægte gamle biografsæder placeret midt i det hele.. På www.Dansk-Biograf-Museum.com kan man gå ind og se mere omkring projektet, som Sydsjællands Museum står for.

IMG_0707

Biografmuseet har åbent hver weekend i kræmmerhallernes åbningstid – lørdag-søndag kl. 10-17. Der er fri entre.

Besøger man stedet, er der to meget kompetente filmfolk klar til at fortælle. Man kan ikke undgå at mærke, hvilken type filmfremvisere de selv synes bedst om.

IMG_0710 De to filmfolk – Tom Jensen t.v. og Torben Nielsen

Og det er jo egentlig pudsigt, at man i selve udstillingen kan opleve 35mm projektorer identiske med dem, som har underholdt generationer af biografgængere i såvel Bella- som Husum Bio.

IMG_0708

Lov Kræmmerhaller ligger på adressen Svinget 1, Lov – 4700 Næstved