Oplev en bluesmand i verdensklasse - Bernard Allison
På sit seneste album Highs and Lows vendte Bernard Allison tilbage til Bessie Blue Studierne i Tennessee for at indspille Highs and Lows sammen med sin mangeårige samarbejdspartner, den legendariske producer Jim Gaines. Resultatet er et album, der hylder bluesmusikken og samtidig fornyer genren med Allisons særlige blanding af groove, funk og soul.
Albummet er en blanding af originalnumre og to hyldester til hans far, Luther Allison. Det bevæger sig elegant mellem tempofyldte rytmer og langsom blues og rummer både sange, der indfanger sindsstemningerne hos en mand på jagt efter sin uopnåelige kærlighed, og medrivende refleksioner over livets op- og nedture, som alle kan relatere til.
Når Bernard Allison tager musikken med sig på landevejen i denne omgang, bliver koncerten hos Music House Brønshøj eneste chance for at opleve ham live på Sjælland. Hans karismatiske optrædener er i en klasse for sig – så grib chancen for at opleve en bluesaften med genrens mest markante stemmer.
Koncerten er siddende.
Entré 180 kroner
Arrangeret af Music House Brønshøj med støtte fra Brønshøj-Husum Lokaludvalg.